Paralympics SPV.sk Allianzsp.sk
Paralympiáda

Slovenský paralympijský výbor

Slovenský paralympijský výbor (SPV) je občianske združenie, ktoré vzniklo 31. januára 1995. Želaním športových zväzov zdravotne postihnutých športovcov (Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov, Sekcie nevidiacich a slabozrakých športovcov Slovenska, Slovenského zväzu športovcov s mentálnym postihnutím a Slovenského zväzu nepočujúcich športovcov) bolo vytvoriť spoločnú športovú organizáciu, ktorá by ich zastupovala na domácom i medzinárodnom športovom poli a v športovej diplomacii.

SPV je uznaným členom Medzinárodného paralympijského výboru (MPV)Európskeho paralympijského výboru (EPV). SPV má postavenie nezávislej a nepolitickej organizácie a je oprávnený riadiť paralympijské hnutie na území SR. Organizácia reprezentuje viacero športov a športovcov s rôznymi druhmi postihnutia.

Od roku 2003 je predsedom SPV Ján Riapoš, ktorý je zároveň najúspešnejší slovenský paralympionik histórie, pričom získal na troch olympiádách štyri zlaté a jednu striebornú medailu v stolnom tenise na vozíčku.

V roku 2005 vystúpili z SPV nepočujúci a vytvorili si vlastný Slovenský deaflympijský výbor.

Medzi letné paralympijské športy na Slovensku patria: atletika, basketbal, boccia, cyklistika, futbal, goalball, jazdectvo, lukostreľba, plávanie, stolný tenis, streľba, tenis, tanec na vozíku, volejbal stojacich a vzpieranie. Na paralympijských hrách v roku 2016 v Rio de Janeiro bude prvý krát zaradená aj kanoistika.

Medzi zimné paralympijske športy na Slovensku patria: bežecké a zjazdové lyžovanie, biatlon, curling, hokej na sánkach a snowboard.

Športy, ktoré na Slovensku zatiaľ nemajú zastúpenie: volejbal v sede, šerm, ragby, jachting a džudo.

 

Naše víťazstvá RIO 2016

Aktuálne výsledky

Atletika
3. miesto - Marián Kuřeja, hod kuželkou
6. miesto - Matušík Adrián, disk

Boccia
1. miesto - Samuel Andrejčík – Michaela Balcová, Róbert Ďurkovič, BC4
2. miesto - Samuel Andrejčík, jednotlivci

Streľba
1. miesto - Vadovičová Veronika, R2 ženy 10m
1. miesto - Vadovičová Veronika, mix 10m vzduchova puška R3
2. miesto - Vadovičová Veronika, 50 m malokalibrovka R8
4. miesto - Malenovský Radoslav, mix 10m vzduchova puška R3
14. miesto - Malenovský Radoslav, muži 50m vzduchová puška
14. miesto - Malenovský Radoslav, mix 50m vzduchová puška R6
18. miesto - Široký st. Jozef, mix 50m vzduchová puška R6
21. miesto - Široký st. Jozef, mix 10m vzduchova puška R3
21. miesto - Široký st. Jozef, muži 50m vzduchovka
4. miesto - Vadovičová Veronika, mix 50m vzduchová puška R6

Cyklistika
1. miesto - Metelka Jozef, 4000m
1. miesto - Metelka Jozef, časovka
2. miesto - Metelka Jozef, 1 km s pevným štartom
3. miesto - Kuril Patrik, časovka
11. miesto - Oroszová Anna, cestný pretek
14. miesto - Janovjak Vladislav, Ján Gallik , časovka
4. miesto - Patrik Kuril, súťaž jednotlivcov na 84 km.
8. miesto - Janovjak Vladislav, Ján Gallik , cestný pretek
8. miesto - Oroszová Anna, časovka

Plávanie
15. miesto - Petrikovičová Karin, 200m polohové preteky
16. miesto - Petrikovičová Karin, 50m voľný štýl
17. miesto - Petrikovičová Karin, 100m voľný štýl
18. miesto - Petrikovičová Karin, 100m motýlik

Jazdectvo
25. miesto - Jobbagyová Katarína, Tím test
25. miesto - Jobbagyová Katarína, individuálna súťaž

Tlak na lavičke
6. miesto - Marek Kamzík, kategória nad 107kg

Lukostreľba
3. miesto - Kinik Peter, muži jednotlivci

Zlaté medaile
Samuel Andrejčík – Michaela Balcová, Róbert Ďurkovič - BC4
Veronika Vadovičová - R2 ženy 10m
Veronika Vadovičová - mix 10m vzduchova puška R3
Jozef Metelka - 4000m
Jozef Metelka - časovka
Strieborné medaile
Vadovičová Veronika - 50 m malokalibrovka R8
Metelka Jozef - 1 km s pevným štartom
Samuel Andrejčík - boccia jednotlivci
Bronzové medaile
Kuril Patrik - časovka
Marián Kuřeja - hod kuželkou
Kinik Peter - lukostreľba muži jednotlivci